AHOF lofo

Inducted in 2013
Katherine (Mang) Carter ‘91
Richard Szymanski ‘59
Don Whiting ‘77
Willie Lamar Chears ‘99
Coach Mitch Naufel
1958-59 Wrestling Team
1982 Football Team
Citizen’s Award, Tom Bensman ‘75

Visit this website to view more pictures from the event.

Inducted in 2012
Melissa Belcher, Coach
John Murphy

Inducted in 2011
Bob Bahna ‘59
Joe Scalzo ‘64
Mark Miller ‘73
Kelly Hunt ‘99
Courtney Mix ‘00
1961-1962 Basketball Team
1994-1995 Girls Cross Country
Coach’s Award, Steve Pfahler ‘72
Citizen’s Award, Darrell Brown

Inducted in 2009
Jeff Seemann ’72
Bob Calabrese ‘77
Gretchen Weiher ‘94
Josh Lenix ‘99
1997-1998 Lady Irish Basketball Team
Citizen’s Award, Tim Dever ‘77

Inducted in 2008
Ronald Zak ‘57
Andy Grombacher ‘87
Todd Sedlar ‘96
Ericka Haney ‘98
1997 Boys’ State Champion Track Team
Citizen’s Award, Greg Bollin ‘67

Inducted in 2007
Dr. Tony Rejent ‘57
Patricia Murnen ‘75
1977 Football Team
1986-1987 Girls’ Basketball Team
Citizen’s Award, Joe “Anti” Antoszewski ‘73

Inducted in 2006
Jim Flynn ‘59
Kathleen (Szenderski) Rako ‘72
JoJuan Armour ‘95
Dick Finn, Coach
1958-59 Boy’s Basketball Team
1969-70 Girl’s Basketball Team
Citizen’s Award, Brad Delp ‘80
Citizen’s Award, Cleves Delp ‘82

Inducted in 2005
Doug Doherty ‘56
Connie (Mack) Glase ‘77
Gary Zolciak ‘73
Nick Toth, Coach
1972 Football Team
Citizen’s Award, Ruth Mangas ‘80 (Citizen’s Award)

Inducted in 2004
Don Pinciotti ‘40
Tom Boardman ‘66
Mary Ann Robinson ‘77
Mike Beier (Coach)
1982 Baseball Team
1935 Football Team
Citizen’s Award, Mike Kruzel ‘81(Citizen‚’s Award)

Inducted in 2003
Dennis Pawlecki ‘59
Scott Winckowski ‘82
Martha (Kondalski) Baird ‘85
Jan (Lagger) Lehman ‘79 (Coach)
1930 State Champion Golf Team
1960 Football Team
Citizen’s Award, Fr. Lawrence Varney (Citizen‚’s Award)

Inducted in 2002
Mike Marciniak‚’60
Joe Stechshulte ‘28
Joan Collins ‘70
Bertha Brickett
Chris Hohenberger ‘78
Jenny Gill (Coach)
1976-77 Girl‚’s Basketball Team
Citizen’s Award, Bob Smith (Citizen‚’s Award)

Inducted in 2001
Pete Grant ‘59
Mitch Seemann ‘77
Lori Knannlein ‘88
1967-68 Boys Basketball Team
Citizen’s Award, Mike Czerniak (Citizen‚’s Award)

Inducted in 2000
Dennis O’Shea ‘52
Tim Harman ‘68
Jim Joyce ‘73
Pam Bensman-Seymour ‘76
Karen Kopinski ‘88
Donald “Ducky” Lewis (Coach)
Citizen’s Award, Bob & Marge Mangas
1948-49 Boys Basketball Team

Inducted in 1999
Jim Rahman ‘52
Tom Miller ‘61
Denise Wiczynski ‘78
John Keller, Jr. ‘84
Cathy Koch ‘88
Maureen Gallagher Pierzchala(Coach)
1941-42 Boys Basketball Team

Inducted in 1998
Milt McGuire ‘40
Mike Ben ‘62
Barney Renard ‘73
Gretchen Kraus Hartlage ‘84
Citizen’s Award, David “Pat” Connelly ‘55

Inducted in 1997
Dale Babione ‘46
Mike Murnen ‘66
Andy Etzel ‘69
Julie Justen Forrester ‘74
Al Sacksteder (Coach)
1962 State Championship Football Team

Inducted in 1996
Jim Gasiorowski ‘48
John Mullen ‘63
Steve Shay ‘67
Mike Scannell ‘69
Kristie Gordon ‘77
Dan Piloseno (Coach)
Citizen’s Award, Don O’Brien ‘49

Inducted in 1995
Duane Malinowski ‘44
Tom Zientek ‘61
Vicki Kelly ‘72
Joe Lawniczak ‘73
Jim Holmes ‘52
Jim Cordiak (Coach)
Dr. Joseph McCarthy ‘47

Inducted in 1994
‘Al’ Marchal ‘49
David Reinbolt ‘63
Robert J. Mangas ‘78
Lisa Bialorucki ‘80
Jim Zak (Coach)
Walter Raftery ‘50
Citizen’s Award, Robert Lindsay, Sr.

Inducted in 1993
Gus Shumaker ‘30
Dick Harman ‘43
Dan Farbrother ‘51
Brad Cousino ‘71
Debbie Carcus ‘72
Dean Masztak ‘78
Bob Nichols, Sr. (Coach)

Inducted in 1992
Dick Keller ‘52
Duncan Obee ‘37
Dr. Robert Stearns ‘57
John Keller, Sr. ‘61
Christine Tuttle Maseman ‘79
Tim Dever, Sr. (Coach)

Inducted in 1991
Paul Schmidbauer ‘31
Richard Rudnicki ‘40
Dick Murnen ‘47
Joe Amstutz ‘53
Marty Holmes ‘63
Billy Joe Smith ‘63
Peggy McCarthy Nicholson ‘79
Pete Benedict (Coach)

Inducted in 1990
Edmund ‘Butch’ Conlan ‘27
Ted Sarahman ‘39
John Raster ‘49
Richard ‘Specs’ McCloskey ‘50
Ted Csizek ‘53
Denny Bolbach ‘63Inducted in 1989
John Packo ‘45
Dr. Arthur Bok ‘46
Joseph Lechlak ‘52
Patrick A. Reilly ‘59
Philip M. Hoag ‘63
James McGurk ‘65
James McCarthy ‘29Inducted in 1988
Dennis Zolciak ‘65
Ken ‘Buzz’ Fournier ‘58
Frank Pinciotti ‘47
John Juhasz ‘45
Paul O’Rourke ‘38
Ed Weaver ‘32Inducted in 1987
John Niezgoda ‘68
Tony Viertlboeck ‘63
Fran Krompak ‘58
Gene Hickey ‘49
Harold Mouch ‘40
Richard Strugarek ‘39
Steve Toth ‘33

Inducted in 1986
Pat Murnen ‘68
Dave Glinka ‘59
Jerry McCloskey ‘49
Robert ‘Rabbi’ McQuillen ‘42
Adolph ‘Dutch’ Tscherne ‘34
Tom Keefe ‘29

Inducted in 1985
John Ginter ‘63
Bobby Recker ‘49
Larry Bondy ‘36
Pat McCarty ‘34
Joe ‘Fudgie’ Wlodarz ‘32

Inducted in 1984
Ned Skeldon ‘42

Inducted in 1983
Tom McHugh ‘50

Inducted in 1982
Don Donoher ‘50

Inducted in 1981
Frank Gilhooley ‘42

CRITERIA FOR NOMINATIONS

  • Candidates can be athletes or coaches.
  • Candidates can be honored posthumously.
  • Nominees for male athletes must be graduates of at least 15 years and female athletes must be graduates of at least 10 years. They must have achieved athletic success at CCHS or made significant contributions to CCHS athletics to warrant induction and serve as a model for today’s students.
  • All winning candidates/representatives are required to attend the Hall of Fame Banquet.

For information on the Hall of Fame Banquet, contact the CCHS Office of Institutional Advancement.

To nominate a Central Catholic graduate athlete for membership in the CCHS Athletic Hall of Fame, contact the CCHS Office of Institutional Advancement at 419-255-2306  or email tkoralewski@centralcatholic.org.

Athletic Hall of Fame Nomination Form